пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów właściwie nie zaznaczy krawędzi trawnika bądź kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Niesłychanie duże, albowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w przypadku potrzeby zacienia pobliskie domy i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy zęby nasze zielone plot było nadzwyczaj strzeliste zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu można je uformować z brzostu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu. Pamiętajmy jednakże, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie będzie bardzo trudne.

Nic dobrze nie podkreśli linii trawnika lub kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe czasami nie potrafią dobrze rosnąc w wskazanych grządkach, niskie krzewy umieją utrzymać naturalne zaplecze w ryzach ewentualnie osłonią gołe wycinki ziemi. Pięknie uformowany nieduży żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie czy tez strzeliste roślinne ploty można pozyskać z gatunków szpilkowych.

Niestety, drzewa z tej grupy często są o wiele bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej znosi cień cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta a także należny go redukować, aliści jego wersje Cis można odłożyć bez pomocy.Będzie ekspresowo kiełkował a zatrzyma kolumnowy kształt.

Jeśliby wasz zakątek jest bardzo zacieniony, należałoby aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego spośród cienioznośnych modelów maja klasie o płowych czy tez pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr przeciętny Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu widome w słońcu, ale nawet w śladu korona drzewa zostają wcale jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий