понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą tez za dekoracje. Zazwyczaj takie sztachety z plastiku sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie prędko wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Mnóstwo uroku maja również takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami stanowią zajmujące spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia uspokaja a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same wzrastają, często również bujnie kwitną, niemniej jednak potrzebują także wiele przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety z Winylu mogą być niezwykle smukłe, jednakże powinno się je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu z Kóz stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий