среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, lekkiej obróbce oraz względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu ociosuje, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku z Goleniowa na plot i furtę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor głazów na ogrodzenie plastykowe na plot i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je dzielić przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia plastykowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ogrodzenie z plastiku na plot i furtę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz sztachety PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachet wznosi się z głazów przeróżnego obrysu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nierównych układach, powinno się je adekwatnie dobierać tzn. tak, aby forma każdego kolejnego integrował się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia PVC z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają również mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий